21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny to także Międzynarodowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w roku 1999, a jego głównym celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie, ponieważ poezja:
◦ rozwija wyobraźnię,
◦ kształtuje sposób myślenia,
◦ dostarcza rozrywki,
◦ poszerza horyzonty,
◦ rozwija wrażliwość i poczucie piękna,
◦ buduje pomost między pokoleniami,
◦ jest naszym towarzyszem w samotności,
◦ pomaga nam zrozumieć siebie, innych i otaczający świat,
◦ rozwija nasze uczucia i zdolność empatii
Dlaczego warto czytać wiersze dzieciom od najmłodszych lat?
- Wspólne czytanie wierszy od najmłodszych lat uświadamia dziecku to, że słowa to dźwięki, które ułożone w odpowiedni sposób potrafią stworzyć melodię, a ich właściwy dobór skutkuje powstaniem rymów, stąd popularne „rymowanki” sprawiają, że nawet nie rozumiejąc ich treści, młodsze dzieci zwracają uwagę na dźwięk słów, zestawienia wyrazów, a dodatkowe znaczenie ma tu sposób czytania. Im bardziej ekspresyjnie odczytamy pewne wiersze, tym większa szansa, że dziecko się zainteresuje.
- Czytanie kształtuje dziecięcą koncentrację i pamięć. Dziecko już po kilkakrotnej lekturze wiersza zapamiętuje niektóre kwestie i potrafi je odtworzyć.
- W przypadku najmłodszych maluszków warto sięgać po bardzo krótkie teksty i wydłużać je wraz z wiekiem czy wzrostem zainteresowania dziecka.