czemu od najmłodszych lat warto dzieciom czytać wiersze?

21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny to także Międzynarodowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w roku 1999, a jego głównym celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie, ponieważ poezja:

◦        rozwija wyobraźnię,

◦        kształtuje sposób myślenia,

◦        dostarcza rozrywki,

◦        poszerza horyzonty,

◦        rozwija wrażliwość i poczucie piękna,

◦        buduje pomost między pokoleniami,

◦        jest naszym towarzyszem w samotności,

◦        pomaga nam zrozumieć siebie,  innych i otaczający świat,

◦        rozwija nasze uczucia i zdolność empatii

Dlaczego warto czytać wiersze dzieciom od najmłodszych lat?

• Wspólne czytanie wierszy od najmłodszych lat uświadamia dziecku to, że słowa to dźwięki, które ułożone w odpowiedni sposób potrafią stworzyć melodię, a ich właściwy dobór skutkuje powstaniem rymów, stąd popularne „rymowanki” sprawiają, że nawet nie rozumiejąc ich treści, młodsze dzieci zwracają uwagę na dźwięk słów, zestawienia wyrazów, a dodatkowe znaczenie ma tu sposób czytania. Im bardziej ekspresyjnie odczytamy pewne wiersze, tym większa szansa, że dziecko się zainteresuje.
  • Czytanie kształtuje dziecięcą koncentrację i pamięć. Dziecko już po kilkakrotnej lekturze wiersza zapamiętuje niektóre kwestie i potrafi je odtworzyć.
  • W przypadku najmłodszych maluszków warto sięgać po bardzo krótkie teksty i wydłużać je wraz z wiekiem czy wzrostem zainteresowania dziecka.